Bemanning kan höja lönen för sjuksköterskor

Skriven av Caroline Meyer den 2012-02-16 kl 10:52:28

I en enkät gjord av Sveriges nätverk av sjuksköterskor visades det att intresset för att arbeta för bemanningsföretag inom vården ökar med åren.

Av sjuksköterskorna som ingick i undersökningen svarade 24 % ja på att de kunde tänka sig att arbeta inom bemanning. Fler medgav dock att de vet för lite om arbetet inom bemanningsföretagen och 18 % anger att de inte skulle våga eftersom de är osäkra.

Även om många sjuksköterskor är osäkra när det gäller att arbeta inom bemanning så har bemannings företag ett bättre rykte idag än tidigare. Detta kan bero på att deras positiva sidor lyfts fram i media. Idag ses det inte längre som något fult att arbeta inom bemanningsföretag, istället är det praktiskt och modernt.

Bemanningsföretagen slåss om sjuksköterskorna eftersom de är beroende av bra personal. På sikt så kanske de kan få landsting och kommuner att också börja jaga sjuksköterskorna och på så sätt få upp lönerna inom yrket. 


Caroline Meyer
Skribent hos Medrek Rekrytering AB.
 caroline.meyer@medrek.se      Fler nyheter av Caroline Meyer


Dela med dig av "Bemanning kan höja lönen för sjuksköterskor - Sjuksköterskenyheter" till dina vänner:


Kommentarer

Lämna en kommentar

Obligatoriska fält är markerade med *

*
*



Fler nyheter

Över 200 hälsopåståenden godkända av EU

Totalt 222 hälsopåståenden har godkänts för livsmedel och kosttillskott inom EU.
Läs mer

Sommarbonus till sjuksköterskor i Umeå

Just nu saknas det sex sjuksköterskor på kirurgen i Umeå i sommar. Under det s.k. ”löneupproret” har de svenska sjuksköterskorna klargjort att man vill ha en ingångslön på minst 24 000 kronor i månaden, men utan gehör från landstingen.
Läs mer

EU pressar för att få fram ny antibiotika

EU:s forskningsinitiativ IMI och läkemedelsföretag satsar 224 miljoner euro på utveckling av nya antibiotika.
Läs mer

Studie antyder orsakssamband mellan depression och demens

Depression i medelåldern kan öka risken för demens senare i livet, enligt en ny studie i tidskriften Archives of General Psychiatry.
Läs mer

Studie ska förenkla tinnitusvård

Multidisciplinär behandling med kognitiv beteendeterapi har i den hittills största studien i sitt slag visats vara till stor hjälp mot tinnitus.
Läs mer

Bevaka Sjuksköterskenyheter
 Bevaka via RSS

Sjuksköterskenyheter
Sjuksköterskejobb
Våra bloggare på Medrek
Nyheter via MyNewsdesk
Sjuksköterska - vinn 50000 kr