70 procent fler som insjuknar i cancer år 2030

Skriven av Medrek Rekrytering AB den 2012-06-01 kl 10:40:07

Enligt en ny studie i tidskriften Lancet Oncology, kommer 70 procent fler personer att insjukna i cancer år 2030 än 2008. Det gäller människor i fattiga länder där levnadsstandard och livslängden ökar.


I denna studie har franska och amerikanska forskare utgått från hur cancermönstret i dag skiljer sig i länder med olika så kallat utvecklingsindex. Man har sedan beräknat hur de tror att cancerinsjuknandet kommer att förändras med stigande levnadsstandard och förväntad livslängd.

Slutsatsen är att antalet nya cancerfall skulle öka från 12,7 miljoner år 2008 till 22,2 miljoner år 2030, en ökning med 70 procent.


Medrek Rekrytering AB
Skribent
 info@medrek.se      Fler nyheter av Medrek Rekrytering AB


Dela med dig av "70 procent fler som insjuknar i cancer år 2030 - Utrikesnyheter" till dina vänner:


Kommentarer

Lämna en kommentar

Obligatoriska fält är markerade med *

*
*



Fler nyheter

Specialistsjuksköterskor tror på löneökning

Ett landsting erbjuder 25 000 i ingångslön för specialistsjuksköterskor, vi frågade under oktober månad om flera landsting kommer följa efter.
Läs mer

Miljonböter för klipp på internet

Ett Youtube-klipp från Apoteket AB gav ett vite på en miljon kronor.
Läs mer

200 färre på Sus

Innan året är slut ska personalen vid Skånes universitetssjukhus bli 200 personer färre.
Läs mer

Umeå saknar personal

Operationscentrum i Umeå har fortfarande inte lyckats besätta tjänsterna efter uppsägningarna. Det saknas 12 specialistsjuksköterskor på intensivvårdsavdelningen.
Läs mer

Kostnader för inhyrning sjuksköterskor ökar på Gotland

En ökning på 130 procent för inhyrning av sjuksköterskor på Gotland.
Läs mer

Få nyheterna till din e-post



Utrikesnyheter
Våra bloggare på Medrek
Nyheter via MyNewsdesk